Domača kumarična voda

Vesela bom, če deliš:Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter

Spomnim se, ko sem na trgovinskih policah prvič odkrila kokosovo vodo. Navdušena sem bila nad njenim okusom in nizko kalorično vrednostjo in kaj hitro je postala moja najljubša pijača tistega poletja. Tudi ob raziskovanju njenih lastnosti na internetu sem naletela na same blagodejene učinke. In sem jo pila. Ker je bila okusna in osvežilna. Vedela sem, da kokosova voda ni najbolj lokalna, vendar so bili to časi, ko še nisem slišala za ogljični odtis. Nato sem se odločila spremeniti način življenja in manj denarja namenjati živilom, ki niso osnovna. Skupaj z mojo odločitvjo, da bom uživala bolj lokalna in sezonska živila, se je z mojega menija poslovila tudi kokosova voda. K tej (ne posebej težki) odločitvi je pripomoglo tudi dejstvo, da je me je moja ljubezen do kokosove vode tedensko stala kar nekaj evrov.

Ko sem naletela še na članek, ki razgrinja negativne vplive, ki jih ima gojenje in transport vedno večje količine kokosovih produktov na naravo v jugovzhodni Aziji (ki Evropo zalaga z največ kokosa), sem se odločila, da se popolnoma odpovem kokosovi vodi. Tukaj velja omeniti, da še vedno kupujem kokosovo moko (na primer za domače kokosovo mleko), vendar skušam biti pri količinah zmerna in iščem alternative tudi na tem področju.

Da pa ne bo vse skupaj zvenelo preveč stoično – češ, da sem se za dobro okolja odpovedala moji priljubljeni ekstravagantni pijači, naj povem, da sem že našla njeno zamenjavo. Le-ta je še bolj ekstravagantna. Tako po izgledu, kot tudi po priljubljenosti. Pa njene prednosti? Osvežilna, zdrava, lokalna in enostavna za pripravo doma.

domača kumarična voda recept
Domača kumarična voda je odlična lokalna alternativa komercialnim izotoničnim napitkom.

To je kumarična voda. Kot že ime pove, je to voda, ki jo iztisnemo iz kumar. Kumarična voda je odlična, lokalna in zdrava alternativa kokosovi vodi in drugim komercialnim izotoničnim napitkom.

Zdravilni učinki kumarične vode

Kumarična voda vsebuje veliko antioksidantov, ki nase vežejo proste radikale in tako skrbijo, da le-ti ne poškodujejo naših celic. Tako kot cele solatne kumare, o katerih si lahko več preberete tule, tudi kumarična voda vsebuje pomembne vitamine in minerale, pomaga odvajati vodo iz telesa ter pripomore k boljšemu zdravju kože. Vas to morda na kaj spominja? Pssst, ja ima zelo podobne lastnosti kot kokosova voda. Poleg že znanega hidratacijskega in hladilnega učinka kumarične vode znanstveniki preučujejo tudi vpliv snovi v kumarah na preprečevanje nastanka nekaterih rakavih obolenj. Več o tem si lahko preberete tule.

No, da ne bom preveč dolgovezila – v nadaljevanju sledi recept, kako si lahko doma sami pripravite kumarično vodo, ki vas bo odžejala, poživila in polepšala. 😉

domače solatne kumare recept uporaba
Za domačo kuamrično vodo potrebujemo eno solatno kumaro (v mojem primeru dve, ker sta bili slučajno obe zreli).

Sestavine

Ena (ne preveč zrela) solatna kumara

Postopek

Solatna velika kumara uporaba recept
Kumaro olupimo, pešk ne odstranjujemo.

Kumaro olupimo, narežemo na manjše kose in spasiramo s paličnim mešalnikom. Pešk v notranjosti ne odstranjujemo, saj jim je palični mešalnik brez težav kos.

kumarična voda recept domače kumare uporaba kokosova alternativa
Zmes, ki smo jo dobili po tem, ko smo kumaro spasirali s paličnim mešalnikom, precedimo skozi kovinsko cedilo ali sirarsko tkanino.

Spasirano mešanico precedimo.. V kolikor vas ne moti malo goste usedline, lahko uporabite kar bolj gosto kovinsko cedilo. Če pa bi radi precedili samo čisto tekočino, priporočam uporabo sirarske tkanine.

Gosto, suho snov, ki ostane po precejanju ne zavržemo. Iz nje lahko na primer z malo česna, mete in jogurta pripravimo okusno tzatziki omako.

Kumarično vodo postrežemo ohlajeno ali na sobni temperaturi. V hladilniku počaka do dva dni vendar priporočam, da jo spijete kar svežo. Postrežete jo lahko tudi gostom, ki bodo nad barvo in seveda tudi okusom zagotovo navdušeni. 😉

kumarična voda recept lagotto romagnolo pes
Kumarična voda med fotografiranjem pred kumarami, v ozadju glavna photobomb-erka Didi. 😀
Lagotto romabnolo romanski vodni pes
No daj nooo že pofotkaj, da greva lahko na frizbi…

2 komentarja

  • Ana Murovec

    1 junija, 2018 at 3:53 pop Odgovori

    Živijo. Meni kumare povzročajo močno zgago in jih že nekaj let nisem jedla. Mogoče veste, če se bo to zgodilo tudi pri kumarični vodi? Hvala. Ana

    • Hiša ob gozdu - Petra

      13 junija, 2018 at 6:06 pop Odgovori

      Joj, težko rečem. Zanimivo, da vam kumare povzročajo zgago, saj so po naravi bazične in nevtralizirajo želodčno kislino. Morda poskusite pripraviti kumarično vodo iz manjše kumare in boste videli, če vam odgovarja. 🙂

Post a Comment