Steklena nagrobna sveča

Vesela bom, če deliš:Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter

Prvi november – dan vseh svetih, vseh rajnih ali pa dan spomina na mrtve. Kakorkoli mu že pravimo, to je dan, ko se vsi spominjamo tistih, ki jih ni več med nami. Svoje spominjanje najpogosteje obeležimo s prižiganjem sveč na grobovih. Naša družina v tem pogledu ni nič drugačna. Že odkar pomnim je prvi november sestavljen iz kosila s širšo družino in obveznega romanja po pokopališčih in prižiganja sveč. Že nekaj časa sem razmišljala o izredno veliki količini sveč in posledično plastike, ki jo Slovenci vsako leto pustimo na pokopališčih in njenih vplivih na okolje. Letos sem tako že dober teden pred prvim novembrom pljunila v roke in nastala je moja verzija okolju bolj prijazne sveče – steklena nagrobna sveča.

steklena nagrobna sveča plastična sveča za grob alternativa
Doma izdelana steklena nagrobna sveča je okolju prijaznejša alternativa plastičnim svečam.

Steklena nagrobna sveča je izdelana iz kozarca za vlaganje, ki je pobarvan z akrilnimi barvami, pokrovčka odpadne nagrobne sveče in klasične svečke brez embalaže. Najbolje pri njej pa je, da lahko svečke v njej enostavno menjamo, brez da bi morali zavreči stekleno ohišje.

Za izdelavo steklene nagrobne sveče potrebujemo kozarec za vlaganje, akrilno barvo, pokrovček odpadne plastične sveče in klasično svečko brez embalaže.

Postopek

Izberemo kozarec za vlaganje, katerega oblika nam je najbolj všeč in se lotimo izdelave. V kolikor želimo, lahko na kozarec nalepimo različne oblike, izrezane iz maskirnega traku ali pa kozarec pobarvamo kar v celoti.
Če se boste lotili izrezovanja in lepljenja oblik, priporočam, da si košček maskirnega traku nalepite na desko za rezanje, nanj narišete želeno obliko in jo izrežete s pomočjo manjšega kuhinjskega nožka ali olfe.

stekleni svečnik nagrobna dekoracija izdelava
Oblike iz maskirnega traku obrišemo na deski za rezanje in izrežemo s pomočjo olfa nožka.

Kozarec pobarvamo tako, da gobico (moja je kar odpadna kuhinjska) pomočimo v akrilno barvo in na rahlo pritiskamo po kozarcu. Pazimo, da barva kozarca ne prekrije popolnoma, saj se bo tako svetloba svečke lepše širila na vse strani kozarca. Akrilne barve lahko kupite tule.

steklena nagrobna svelika sveča izdelava nagrobna dekoracija
Gobico pomočimo v akrilno barvo in jo nežno pritiskamo na kozarec. Pazimo, da barve ne nanašamo predebelo, da se svetloba lepše širi iz kozarca.

Ko končamo z barvanjem počakamo vsaj štiri ure, da se barva nekoliko posuši. V kolikor smo na kozarec nalepili oblike iz maskirnega traku, le-tega po štirih urah odstranimo z kozarca. Kozarec pečemo 30 minut v pečici na 160°C.

Ko se kozarec ohladi, na dno natresemo pesek, riž, fižol ali kaj drugega v razsutem stanju, kar bo pomagalo fiksirati našo svečko. Svečko postavimo v kozarec in nekoliko pritisnemo v pesek (ali drugo stvar, ki smo jo natresli na dno), da se dobro fiksira.

steklena nagrobna sveča svečnik svetilka brez plastike prvi november
Na dno kozarca natresemo pesek, riž, fižol ali kaj drugega, kar bo pomagalo fiksirati svečko.

Kozarec pokrijemo s pokorovčkom odpadne sveče (če se boste pred tem odpravili na pokopališče, jih boste tam našli polno).

Nasvet

Steklena nagrobna sveča naj bo že nameščena na grobu, ko jo boste prižgali. Najlažje jo prižgemo z dolgo vžigalico ali pa si pomagamo s kakšno palčko.

Opozorilo

Ko na prižgano svečo namestimo pokrov, se ga več ne dotikamo, saj se močno segreje (tako kot pri klasičnih svečah).

steklena nagrobna sveca sveča dekoracija prvi november brez plastike alternativa svečam
Steklena nagrobna sveča prižgana v temi. Ko svečka pogori, jo enostavno zamenjamo, brez da bi zavrgli stekleno ohišje.

 

No Comments

Post a Comment